Kızılcık Tarhanası. Nasıl Yapılır? Nasıl Yapılmaz!

Tarhana hem pratiktir hem lezzetlidir o nedenle genelde her evde bulunur. Ama yıllardan beri bizim evimizde bulunan o bildiğimiz un-yoğurt ve çeşitli baharatlar şeklinde hazırlanan tarhanalardan başka başka tarhanalar da olduğunu hatta bunlardan biri olan Kızılcık tarhanasının da soğuk algınlığına iyi geldiğini öğrendiğim için ….peki peki…pazarda geziyordum tam kızılcık mevsimi, dedim almalı bundan hem şerbeti çok güzel olur hem de biraz tarhanasını yaparım.

Malzemeler: 

Kızılcık (ben ilk deneme olduğu için 1/2 kilo kadarını tarhanaya kullandım)

Un  (Aldığı kadar – 1 kg lık paketi bitirmedim)

Biraz tuz

Yapılışı:

Gel gelelim hayatında hiç tarhana yapmamış insanın ilk tarhanasıyla imtihanına.Öncelikle internetten tarif araştırıp kafama yatan tarifleri toparladım. Amacım kızılcıkları haşlamadan en geleneksel yöntemle tarhanayı yapmaktı. Bunun için pazardan zaten oldun olarak aldığım kızılcıkları dışarıda bir gün beklettim. Ertesi gün elimle mıncıklamaya başladığımda fark ettim ki bazıları hala sert. Ama biraz daha bekletirsem tarhana ekşiyecek (normalde 2-3 gün bekletiliyordu tariflerde) ama bizim bıdık ekşi sevmiyor. O nedenle 1 su bardağına yakın su ve biraz tuz ilavesiyle haşlamaya karar verdim. Kızılcıklar yumuşayınca iyice suyunu çekmesini beklemeden işleme başladım fakat:

Ara Not-1: Eğer ben herşeyi mükemmel yaparım, asla hata yapmam diyorsanız, bu şamada kızılcıklarla unu çekirdekleri ile beraber kavuşturabilirsiniz. Çünkü çekirdekler tarhananın ufaltılması işleminde yardımcı olacaklar ve zaten elerken kevgirin üstünde kalıp bertaraf edileceklerdir.Amma;

Ara Not-2: Benim gibi tarhanayı fazla kurutacak, elinizle ufaltamayacak hale getirecekseniz veya elinizle uğraşacak haliniz ve vaktiniz yoksa ve mutfakta duran robotu değerlendirmek istiyorsanız kızılcıkları haşladıktan ve ılıttıktan sonra elinizle mıncıklamak suretiyle kevgirden geçirip çekirdeklerinden ayırınız.

tarhana

Bu aşama da ben nasılsa tariflere baktım deyip, çekirdekleriyle birlikte unu kızılcıklara yedirerek elime yapışmayan bir hamur elde ettim. Mutlu mutlu küçük parçalara ayırdığım hamuru temiz mutfak bezlerine serdim. Üstü kuruyor gibi olunca terslerini çevirdim. 1 gün beklettim. Tariflerde 2-3 gün kuruma süresi vermişlerdi. İnanmayın.

Ara Not-3: Tarhanayı sabahtan yaptıysanız akşama kadar (belki de 2-3 saat sonrası) ufalanacak kuruluğa geliyor. Biraz kurumaya başladılar mı sürekli gidin gelin mıncıklayın ovalayın ufalayın. Sonra kazık gibi hamurlarla ve anne bunlar taş işte diye oynayan bir bıdıkla kalırsınız.

Tarhanayı güneş almayan havadar bir yerde kurutabilirsiniz. Diyelim ki kurudu tarhananız. Ama nasıl kuruma.  Elle zaten dize gelmiyor da robot bile çekemiyor. O zaman ne yapacaksınız?

Kurtarıcı Not-1: Kazık gibi olmuş tarhanalrı elinizle yapabildiğiniz kadar parçalayın. Sonra bir kaba alıp bir-iki yemek kaşığı su (miktarına göre) ekleyip yoğuruyomuş gibi yapın. Su nemlendirip yumuşatacaktır. Sonra rondodan geçirin veya elinizle kevgirden geçirin.

Kurtarıcı Not-2: Tabiki siz elinizle oavalayacğınız için ! kızılcıkların çekirdekleriyle yapmıştınız tarhanayı, önce onları ayırın ayırabildiğiniz kadar. Zaten sonraki aşamalarda da denk geldikçe ayıklayacaksınız.

Ara Not-4: İlk dumurdan sonra suyu çok dayayıp yeniden hamur etmeyin tarhanayı. Velev ki ettiniz tekrar serin kurusun ama akıllandınız dimi daha akşam olmadan baktınız ufalanıyor hemen ovmaya başladınız. Demek ki baştan böyle olacaktı dediniz.

Ufaladığınız tarhananızı da 2-3 gün arada bir karıştırarak kurutmaya devam edin. İyice kuruduğuna emin olduktan sonra bez torba veya cam kavanozda tarhananızı saklayabilirsiniz.

Ara Not-5: Kimileri bu tarhanayı sarımsakla da yapıyor ama ben pişirme aşamasında koyarım diye hamuruna eklemedim.

Eee onca zahmetten sonra afiyet şifa olsun..

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s