The Wonder Weeks – 5.Hafta

1. Zihinsel Sıçrama  5. Hafta: Değişen Algılar Dünyası

Geride kalan 4-5 hafta boyunca, bebeğinizin hızla büyüdüğünü gözlemlediniz. Birbirinize aşina oldunuz ve bebeğinizin tüm küçük yol yordamlarını öğrendiniz. Bu zamanlarda onun dünyasını yetişkinlerin hayal etmesi oldukça zor. Bebeğinizin dünyası yumuşak odakta* ve niteliği tanımlanmamış – bazı yönleriyle rahminizdeki yaşantısından pek farklı değil.

İşte, bu bebek dünyasını kaplayan sislerin kalkmasından ve onun son birkaç haftadır edinmekle meşgul olduğu tüm izlenimlerin bebeğinize bir anlam ifade etmesinden önce, ilk zihinsel sıçramasını yaşaması gerekir. Yaklaşık 5. hafta civarı, bazen 4, bebeğiniz bu zihinsel gelişim safhasından geçecektir.

Yepyeni duygular bebeğinizi içten ve dıştan bombalayacak, bu nedenle de bebeğiniz şaşkınlıktan afallayacaktır. Bu yeni değişimlerden bazıları iç organlarının ve metabolizmasının gelişimi ile ilgilidir. Diğerleri ise artan uyanıklılığının sonucudur – artık hisleri/algıları doğumdan hemen sonrakinden daha hassastır. Yani aslında değişen hisler değil, fakat bebeğin onlarla ilgili algısı/algılayışıdır.

*Yumuşak odak : Aynı yukarıdaki bebek fotoğrafında olduğu gibi keskin hatların kullanılmadığı, yumuşak geçişlerin olduğu bir fotoğraf yumuşak odaklıdır.

Kaynak: http://www.thewonderweeks.com/mental-leap-1/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s