The Wonder Weeks..

Nam-ı diğer “Mucize Haftalar” benim bebeğim epey büyüdükten sonra internette rastladığım ve bebek gelişimine dair yeni bir bakış açısı getiren daha doğrusu bebeğin neler yaşadığını onun ayakkabılarından ebeveynlere anlatmaya çalışan bir kitap.. Araştırmalar sonunda görülüyor ki bizim miniklerin bazen anlam veremediğimiz “mızmız” halleri, bitmek bilmeyen ağlamalarında ortak bir nokta var, aşağı yukarı aynı zamanlarda farklı bebekler benzer süreçlerden geçiyorlar..Sonra kitabın bu “akıl/zihin sıçraması – mental leap” diye tanımladığı evrelerin aslında bebeklerin 20. aylarına kadar belirli dönemlerde geçirdikleri nörolojik/zihinsel bir değişim/ilerleme olduğunu görüyorlar ve bu dönemleri, ve bu dönemlerde anne-babaların bebeklerine nasıl yardımcı olabileceklerine dair bir kitapla çıkageliyorlar…Kitap bende yok ancak www.thewonderweeks.com ‘da zihin sıçramaları ile ilgili özet bilgiler ve bir şekil mevcut, benim de hedefim bu özet bilgileri Türkçeleştirip bloga dökmek..İngilizce bilenlerin doğrudan siteyi incelemesini öneririm. ayrıca siteye üye olup, bebeğinizin zihin sıçramaları dönemlerinde bu bilgilerin e-postanıza gönderilme olanağı da var.

Mucize haftalar’a dönecek olursak, bebekler 5, 8, 12, 19, 26, 37, 46, 55, 64 ve 75inci haftalarında yani toplam 10 defa zihin sıçraması yaşıyorlar. Bu haftalar farklı bebekler için 1-2 hafta ileri-geri oynayabiliyor. Aşağıda da özet bir şekil var bunla alakalı:

WonderChart

Gri ile işaretli bölgeler “fırtınalı” yani bebeğinizin daha huysuz, mızmız, zor olabileceği dönemler..İşte bu dönemlerde bahsedilen zihin sıçramaları gerçekleşiyor. Web sayfasında verilen bilgiye göre bu zor dönemler 3C ile (clinginess, crankiness, and crying yani yapışkanlık, huysuzluk ve ağlama) anlaşılabiliyor 🙂 Zihin sıçramaları bebeğinizin beyninin birden daha önce algılayamadığı şeyleri algılamaya başlaması ile oluşuyor. Algısındaki bu değişim sonrası bebekler artık dünyaya başka bir göz ile bakar hale geliyorlar. Şekildeki beyaz bölgeler bebeğinizin normal zamanlarını gösterirken, güneşli bölgelerde daha keyifli olabileceği zamanları gösteriyor. 29-30. haftalar civarı, (eğik çizgilerle taralı olan bölge) ise bebeğiniz huysuz olabilir ancak bu huysuzluk yeni bir sıçrama habercisi değil, bebeğiniz annesinin onu bırakabileceğini anladığı için böyle davranabilir ama bu da bir ilerlemedir diyor şekildeki son kutuda…Bu dönemlerin hem melek hem zor bebekler için zor geçeceğini ancak zaten zor bir bebeğiniz var ise daha fazla gayret sarf etmeniz gerekeceğini söylüyorlar

Zihin sıçramalarının bebeğinize yarattığı değişim için şöyle bir örnek verilmiş. Düşünün ki ürünleri ortak özelliklerine göre sınıflandırılmış farklı bölümlerde olan bir mağaza var ve her bir sıçramada bebeğiniz ilk defa bu bölümlerden bir tanesine girebiliyor. Böylelikle o bölümdeki ürünlerin hepsine erişim şansı olabiliyor ancak kendi seçtiği ürün (yetenek) için becerilerini geliştiriyor. Bu seçimi nasıl yaptıklar ve ne seçtikleri bebekleri benzersiz kılıyor.

Belki bebeklerle ilgili açığa çıkmayan bir sürü şey daha var..Ama insanoğlunun bilebildikleri bile gerçekten hayret verici..

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s